Magyarország az Unió legcsóróbb és legkorruptabb országa
Amely országnak egyik csúcsminisztere éppen most került fel az amerikai szankciós listára, mint ezt a lopást facilitáló, köztörvényes bűnöző.
Ismét lekerült a Mol-vezér Hernádi Zsolt az Interpol körözési listájáról, ahová horvát korrupciós vádak miatt került fel. A Népszabadság szerint az lehet a háttérben, hogy a horvát ügyészség visszavonta a körözést, hiszen a Hernádi által a vád szerint megvesztegetett Ivo Sanadert épp egy nappal korábban engedték ki a börtönből.
Ismét lekerült Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója az Interpol körözési listájáról – írja a Népszabadság. A horvátok azért adtak ki Hernádi ellen nemzetközi körözést, mert azzal vádolták, hogy a Mol INA-ban való részesedésszerzése kapcsán megvesztegette Ivo Sanader korábbi horvát miniszterelnököt. A magyar bíróság a Hernádival szembeni büntetőeljárást egyes vádpontok tekintetében megszüntette, más vádpontok tekintetében pedig felmentette Hernádit. Horvátországban ennek ellenére folytatták a büntetőeljárást, bár nem hoztak érdemi döntést.
A nemzetközi körözés ellenére Hernádi ügyvédei kieszközölték az osztrák és a német hatóságoknál, hogy azok ne érvényesítsék az elfogatóparancsot, ha a Mol-vezér arra jár. Így Hernádi a nyár vége óta többször is járt Németországban, majd októberben Bécsben is tárgyalt az OMV-vezérrel. Miután ez kiderült, november közepén a horvát hatóságok felrótták Ausztriának és Németországnak ezt az eljárást és továbbra is kiálltak a körözés fontossága mellett. Ennek ellenére november 25-én Hernádi eltűnt az Interpol körözési listájáról, és a Népszabadság szerint ez többnek tűnik a szokásos felülvizsgálatnál.
Hernádi már többször felkerült az Interpol körözési listájára, legutóbb idén februárban. A Népszabadság szerint az, hogy most lekerült a listáról, azt jelentheti, hogy a horvát ügyészség vonta vissza a körözésre vonatkozó megkeresést. A korábbiakkal ellentétben ugyanis Hernádi adatlapján a „kiléte ismeretlen” szöveg található. A lap szerint nagyon valószínű, hogy szerdán vették le Hernádit a körözési listáról, és ez nem lehet független attól, hogy a Hernádi által a vád szerint megvesztegetett Ivo Sanader korábbi horvát miniszterelnököt is szerdán engedték ki a börtönből.
Sanadert ugyanis elsőfokon elítélték vesztegetés elfogadása miatt, azonban a horvát alkotmánybíróság júliusban hatályon kívül helyezte az ítéletet Sanader érdemi védekezési jogainak sérelme miatt. Többek között Sanader elítélése képezte a Hernádi elleni büntetőeljárás alapját, így a Népszabadság által megkérdezett szakértők szerint lehetséges, hogy ennek jogerős eltörlése megsemmisítette az ügyészségi körözés hivatkozási alapját.
Az INA-ban jelenleg a Mol után a horvát állam rendelkezik a legnagyobb tulajdonrésszel: a horvátok rendszeresen követelnek több beleszólást az olajtársaság ügyeibe. Ezen viták miatt többször is felmerült, hogy a horvátok eladnák a tulajdonrészüket az INA-ban.